Kanser Düşmanı Brokoli

Tabiat ana şifayı yine doğal besinlerle dağıtıyor. Brokoli de bunlardan sadece biri. Brokolinin içerdiği maddelerin ‘ yüksek tansiyon, allerjik reaksiyonlar, şeker hastalığı, eklem iltihapları ve kansere’ iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Yapılan labaratuvar araştırmaları, brokolide bulunan ‘sulforaphane’ maddesinin eklem rahatsızlıklarında görülen kıkırdak yıpranmasına neden olan enzimi bloke ettiğini ortaya koyuyor.

Aynı madde, kanser kök hücrelerini de yok ederek, kanserin vücutta yayılımını engelliyor. Yapılan araştırmalar sulforaphane maddesinin, hücre yapılanmasının ana aşaması olan ‘DNA methylation’ safhasında devreye girerek, kanser hücre oluşumunu engellediğini ortaya koyuyor. Yaklaşık 200 genin active edilmesinde rol oynayan sulforaphane maddesi sayesinde, kanser hücrelerinin vücutta yayılımı sekteye uğruyor.

2008 yılında PLoS One bilim dergisinde yayımlanan araştırma sonucuna göre, haftada 4 porsiyon brokoli tüketimi prostat kanserine karşı savunma sağlıyor.

Sulforaphane maddesinin etkisi göğüs kanser hücrelerinde de görülüyor. Bu madde, kanser hücrelerindeki protein microtubule’leri parçalayarak, kanser hücresinin çoğalarak yayılmasını engelliyor. Kemoterapi tedavisi de aynı mantıkla kanser hücrelerini yok etme üzerine dayanmasına rağmen,  bu işlem sırasında sağlıklı hücreler de zarar görüyor.

Brokoli gibi kansere karşı etkin koruma sağlayan pek çok besin maddesinin bulunması, brokoliden pek hoşlanmayan pek çok kişi için iyi haber sayılabilir..Eğer brokoliden hoşlanmıyor iseniz yeşil çay içmeyi ya da çilek, ahududu, karadut, kiraz, kırmızı üzüm, karalahana, enginar, maydanoz, sarımsak tüketmeyi deneyebilir, ve de yemeklerinize turmerik baharatını ilave edebilirsiniz…

Görüldüğü üzere, tabiatta çareler tükenmez!

Advertisements

Leave a comment

Filed under Kanser, kronik hastalıklar, mucizevi besinler, yüksek tansiyon, şeker hastalığı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s