Lahananın Marifetleri Saymakla Bitmez!

Lahana mutfakta çok az insanın iştahını kabartmasına rağmen, lahananın marifetleri saymakla bitmez.  500 den fazla araştırma sonucu, lahananın kanser önleyici özellikler taşıdığını ortaya koyuyor…daha ne olsun!

Lahana yüksek oranda A ve C vitaminleri içerir. Lahanada bulunan phytonutrient’ler (thiocyanates, lutein, zeaxanthin, isothiocyanates, sulforaphane) vücudun bağışıklık sistemi enzimlerini harekete geçirerek, göğüs, kalın bağırsak ve prostat kanserine karşı savunma geliştirir.

Lahanada bulunan Sulforaphane maddesi, kök kanser hücrelerini hedef alarak kanserin vücutta yayılımına engel olur.

Lahana pek çok enflamasyon karşıtı besin maddeleri içerir. Özellikle mor lahanada bolca bulunan Anthocyanin maddesi (lahanaya mor rengini verir), vücutta oluşan normal dışı enflamasyonu engeller.

Lahanada bulunan Glucosinolate adı verilen phytokimyasal maddeler, kanser hücrelerinin çoğalma döngülerini sekteye uğratarak, kanserin vücutta çoğalımını engellerler.

Dahası da var….

Tek bir öğünde yiyeceğiniz lahana, vücudunuzun günlük K1 vitamini ihtiyacının %85’ini karşılar. K1 vitamini kanın pıhtılaşmasında ve kemik metabolizmasında önemli roller oynamasının yanısıra, Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamakta da etkilidir.

Lahana aynı zamanda B vitaminleri (B6, B5,B1) açısından oldukça zengindir. Bu vitaminlerin, Alzheimer hastalığında görülen beyin hücresi ölümünü 7 kat oranda yavaşlattığı görülmüştür.

Lahana suyu, içerdiği S-methylmethionine enzimi sayesinde, mide ülserlerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Lahana suyu, asidik özelliği nedeniyle sindirimi kolaylaştırır. Toplumda karşılaşılan sindirim problemlerinin çoğu, midenin yeterli oranda asidik salgı sağlayamaması nedeniyle oluşur. Yemeklerden hemen önce içilecek birkaç tatlı kaşığı lahana suyu hazmı önemli oranda arttırır.

Lahananın sağlık faydalarından yararlanmanın en iyi yolu, lahanayı mümkün olduğu kadar çiğ ya da az pişmiş olarak tüketmektir. Çiğ lahana salatası, hafif sotelenmiş lahana yemeği ya da lahana turşusu, lahananın o kendine özgü kokusuyla evi doldurmadan lahana tüketmenin en kolay ve sağlıklı yollarıdır.

Bir de meşhur lahana diyeti vardı değil mi 🙂

Advertisements

Leave a comment

Filed under Kanser, mucizevi besinler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s