Top 10 Meyvalar!

Genel olarak yüksek oranda meyva ağırlıklı diyetin sağlığa faydası olduğu herkes tarafından bilinir, ama bazı meyva gruplarının insan metabolizmasına olan pozitif etkileri dikkate değer. Bunlar neler mi?

1- Yaban mersini, çilek, ahududu, karadut, kiraz:

Bu tür meyvalar, içerdikleri ‘fitokimyasallar’ nedeniyle çok yüksek oranda antioksidan özellikler taşırlar. Kanser hücrelerinin DNA yapılarına zarar vermeleri nedeniyle de kansere karşı direnci arttırırlar. Düşük oranda şeker ve yüksek oranda lif içermelerinin yanısıra; C vitamini, karoten, çinko, potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengindirler.

2- Hindistan cevizi:

Özellikle hindistan cevizi yağının mikrop, virüs, bakteri ve mantarlara karşı etkin koruma sağladığı biliniyor. % 50’den fazla içerdiği ‘laurik  yağ asidi’ sayesinde, hindistan cevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kalp ve tiroit fonksiyonlarını da destekler. Yapılan pek çok deney sonucu, hindistan cevizi yağının vücudun özellikle karın bölgesindeki yağ dokularının eritilmesinde etkili olduğunu gösteriyor.

Hindistan cevizi suyu, steril olması ve isotonik özellikler içermesi nedeniyle piyasada bulunan tüm spor içeceklerinden daha etkili ve faydalıdır. (İsotonik içecekler, kandaki elektrolit dengesine eşdeğer oranda mineraller içermeleri nedeniyle, özellikle spor sonrası kaybedilen sıvı ve elektrolitleri (tuz, potasyum, kalsiyum) vücuda geri kazandırırlar.)

3- Avokado:

Çok düşük oranda fruktoz içermesinin yanısıra, bir orta boy avokadoda sadece 2 gram karbonhidrat bulunur. Kalp sağlığı için vazgeçilmez olan ‘doymamış yağ asitlerini’ bolca bulunduran avokado yağı kolaylıkla enerjiye çevrilir. Muzdaki potasyumun iki katı oranda potasyum içermesi nedeniyle, yüksek tansiyonu kontrol altına almada son derecede etkilidir. B6, B2, E vitaminini yüksek oranda içerir.

4- Karpuz:

İçerdiği yüksek oranda ‘lycopene, beta-carotene, ve citrulline’ molekülleri nedeniyle, antioksidan özellikler taşır. Citrulline molekülünün vücuttaki amino asit olan ‘arginine’ çevrilmesi nedeniyle, kan damarlarını gevşeterek kalp ve dolaşım sistemini destekler. Aynı zamanda kandaki amonyak ve toksik maddelerin vücuttan atılımına yardım eder.

5- Nar:

Nar suyu ve kabuğunda bulunan yüksek oranda antioksidan maddeler olan ‘flavanoids ve polyphenols’ sayesinde, kalp hastalığı ve kansere karşı etkin koruma sağlar. Kolestrolü ve kan basıncını düşürmenin yanısıra, kalbe giden damarlarda oluşan tıkanıkları (atherosclerosis) açmada olan etkin rolü klinik deneylerle ispatlanmıştır.

6- Mango:

Tropik iklimin en çekici meyvalarından biri olan mango, insan vücudu için elzem olan 20 amino asidin 17’sini içinde barındırır. A vitamini, C vitamini, bazı B vitaminlerini yüksek oranda içermesinin yanısıra; kalsiyum, demir, potasyum, selenyum, çinko ve beta- karoten açısından oldukça zengindir.

7- Papaya:

İçerdiği ‘papain enzimi’ nedeniyle, özellikle proteinli besinlerin sindirimine yardım eder. Vücudun bağışıklık sisteminini destekleyerek kansere karşı koruma sağlar. Potasyum ve magnezyum açısından zengin olması nedeniyle, kalp sağlığını destekler.

8- Ananas:

İçerdiği ‘bromelain enzimi’ sayesinde sindirimi kolaylaştırmasının yanısıra, kansere karşı koruyucu etkiler içerir. Yüksek oranda C vitamini, manganez, tiamin ve B2 vitamini bulundurması nedeniyle vücudun enerji üretimine destek sağlar.

9- Kivi:

Portakaldan daha fazla C vitamini içeren bu küçük meyvanın marifetleri saymakla tükenmez. İnsan DNA’sını serbest radikal moleküllerin saldırısından koruyarak; yüksek oranda içerdiği potasyum, magnezyum, bakır ve fosfor sayesinde kalp sağlığını destekler. Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan görme bozukluklarına karşı koruma sağlar.

10- Kiraz:

Kirazda bulunan ‘anthocyanin ve bioflavonoids’ maddeleri sayesinde, vücutta oluşan iltihaplanmalara, artrit ve gut hastalığına karşı etkin koruma sağlar.İçerdiği flavonoid madde olan ‘queritrin’ sayesinde kansere karşı savunmada etkilidir.

Advertisements

Leave a comment

Filed under diğer, mucizevi besinler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s