Yeşil Çayla Zayıflayın

Yeşil çay, sayısız jenerasyonlar boyunca eski Çin kültürünün önemli bir parçası olmasına rağmen, dünyanın geri kalanının yeşil çayla tanışması oldukça zaman aldı. Ta ki, yeşil çayın metabolizma ve kilo verimi üzerine olan etkileri keşfedilene kadar…
Journal of Agricultural Food Chemistry” de yayımlanan bir araştırmada, bilim adamları yeşil çaydaki bileşimlerin, vücuttaki yağ depolarını yakma talimatını veren genleri aktive ettiğini ve de yağ moleküllerinin sindirim sistemi tarafından absorbe edilmesini engellediğini ortaya çıkardılar.
International Journal of Cardiology” de yayımlanan diğer araştırma bu bulguları desteklemenin yanısıra, yeşil çaydaki “polyphenol” maddelerin, kalp hücrelerindeki serbest radikal hasarı azaltarak, kalp hücrelerinin ömrünü uzattığını gösterdi.
Küçük yeşil bir bitki için oldukça etkileyici bir performans!
New Jersey Rutgers Üniversitesinde, fareler üzerinde yapılan bir araştırmada da, yeşil çayın obez fareler üzerindeki etkisi araştırıldı. (Şimdi neden fareler diyeceksiniz…çünkü farelerle insanlar arasında metabolik özellikler açısından şaşırtıcı benzerlikler bulunur. Düşündüğümüz kadar benzersiz değiliz galiba. 🙂 Ömürleri çok daha kısa olduğu için de, deney sonucunu görmek için çok fazla beklemek gerekmez). Nerde kalmıştık?
Bu deneyde, obez fareler 2 gruba ayrılarak, bir gruba normal diyetin yanısıra sadece su, diğerine de konsantre yeşil çay ilave edilmiş su verildi. Deney sonucunda, yeşil çaylı su takviyesi alan farelerin daha fazla kilo kaybına uğradığı görüldü. Kilo kaybının yanısıra, kan şekerinin ve kandaki yağ oranının ciddi anlamda düştüğü saptandı.
Bu sonuçların ışığı altında varılacak sonuç…
Kalp sağlığını sağlama almak ve hızlı kilo vermek istiyorsanız günde 2-4 kere yeşil çay için. Yeşil çay, hücrelerin enerji merkezi olan mitakondriyaların daha aktif çalışmasına neden olarak, vücudun metabolizma hızını arttırır. Aynı zamanda, içerdiği aktif maddeler nedeniyle, yağ yakımını kontrol eden genleri aktive ederek, vücudun yağ moleküllerini dışarı atmasına yardımcı olur. Daha ne olsun!
Advertisements

Leave a comment

Filed under mucizevi besinler, obezite

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s