Kalpteki Diyet Kola Krizi

Yapay tatlandırıcılı içecekler sayesinde kalorisiz içimin rahatına vardık ama, yapılan son araştırmanın sonucu bu hevesi kursakta bırakacak cinsten.

26,000 yetişkinin 10 yıl boyunca araştırmaya dahil edildiği bu deneyde, her gün diyet kola içen kişilerin, içmeyenlere kıyasla %44 daha fazla oranda kalp krizi ve beyin inmesine maruz kaldığı görüldü.

Diyet kolanın tek başına bu anlamda ciddi sağlık tehdidi yarattığını düşünmemekle beraber, diyet kola tüketiminin beraberinde getirdiği beslenme stilinin bu işte daha fazla payı olduğunu tahmin ediyorum. Uzun süreli yapay tatlandırıcı kullanımının beyindeki “iştah merkezleri” üzerinde yarattığı negatif etkiyi de gözönüne aldığımızda, durum daha da kolay anlaşılır oluyor.

Diyet içeceklerin yüksek kan basıncı ve yüksek kan şekerine yol açtığını gösteren deneyler de mevcut. Fareler üzerinde yapılan bir deney sonucunda da, yapay tatlandırıcılı içeceklerin normalin üstünde kilo alımına yol açtığı görüldü. Hayvan besicileri bunu uzun zaman önce keşfettiklerinden, hayvan yeminin içine suni tatlandırıcı karıştırıyorlar. Amaç, hayvanın kesimden önce mümkün olduğunca kilo almasını sağlamak. Şimdi bu durumu insanlara uyarlarsak…ortaya ciddi bir çelişki çıkıyor. Ekstradan kilo almamak için diyet kola içiyoruz, ama ben bu güne kadar diyet kola içerek sırım gibi kalmayı başaran birine rastlamadım. 🙂

Advertisements

Leave a comment

Filed under beyin sağlığı, Kalp sağlığı, obezite, yapay katkı maddeleri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s