Fruktoz ve Tansiyon İlişkisi

Yüksek fruktoz içerikli bir diyetle (çok miktarda meyva suyu, kolalı içecekler ve ambalajlanmış şekerli besinlerle) beslenen kişilerin, yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riskleri oldukça yüksek. Yapılan araştırmalar, fruktoz miktarı azaltılmış bir diyetin, bu riski önemli oranda düşürebileceğini gösteriyor. Yüksek tansiyon hastalığının nedeni tam olarak henüz belirlenememiş olsa da, fruktoz-kan basıncı arasındaki ilişki bir süredir biliniyor.

En basit anlamda fruktoz, meyva şekeri olarak bilinse de, çok meyva yemek gereğinden fazla fruktoz tüketimine yol açmaz. Eğer günde kilolarca meyva yemiyorsanız tabi!!! Meyvalar vücut için son derece gerekli vitamin, mineral ve antioksidan içermeleri nedeniyle, her diyette mutlaka bulunması gerekli besinlerdir. Sorun meyvalardan ziyade, hazır ambalajlanmış yiyecek ve içeceklere konulan mısırdan elde edilen “fruktoz şurubu“ndan kaynaklanıyor. Son derece düşük maliyetli olması nedeniyle, 1970 yılların başından beri şeker yerine pek çok üründe mısır şurubu kullanılıyor. Özellikle pastane ürünlerinin neredeyse tamamı, özellikle baklava cinsinden tatlılar, mısır şurubuyla tatlandırılıyor.

Yüksek tansiyon, kalp ve böbrek hastalıklarına yol açma riski nedeniyle son derece önemlidir. Yüksek tansiyon hastalığı, şu anda dünyada en sık görülen kronik rahatsızlıklar listesinin en başında geliyor. 1900’lü yıllarda % 5 civarında seyreden tansiyon hastalığı, günümüzde % 31 oranına yükselmiş durumda. Buna neden olarak, işlenmiş besinlerin toplumda yaygın olarak tüketilmesi gösteriliyor.

Kolorado Üniversitesinde böbrek hastalıkları ve yüksek tansiyon üzerine yapılan araştırmalarda, günde 74 gramın üstünde fruktoz tüketimi (2.5 bardak meyva suyuna denk geliyor), % 77 oranında yüksek tansiyon riskine denk geliyor.

Fruktoz nasıl yüksek tansiyona yol açıyor?

Normal şeker olan glukozdan farklı olarak, fruktoz vücut için zararlı atık maddelerin oluşumuna yol açar. Bunların başında “ürik asit” gelir. Kanda biriken ürik asit, kan damarlarının genişlemesine engel olarak, kan basıncının yükselmesine neden olur. Eskiden, kandaki yüksek ürik asit oranının, yüksek tansiyon nedeniyle ortaya çıktığı düşünülürdü. Şimdilerde, yüksek ürik asitin, yüksek tansiyona neden olduğu biliniyor.

Yüksek ürik asit oranı, yüksek tansiyonun yanısıra aşağıdaki sorunlara da yol açar:

  • Böbrek hastalığı
  • Şeker hastalığı, insülin direnci, obezite
  • Karaciğerde yağlanma
  • Kanda yüksek yağ oranı, yüksek kolesterol

Fruktoz tüketimi nedeniyle yükselen ürik asit miktarını düşürmek için, günde 25 gramdan daha fazla fruktoz tüketilmemesi öneriliyor. Bu da günde 1 bardak meyva suyu demek. Ancak bu durumda hiç meyva yememek gerekir, çünkü 1 bardak meyva suyuyla 25 gramlık limite kolaylıkla ulaşılıyor. Bu durumda, meyva suyunu tamamen diyetten çıkarıp, onun yerine taze meyva yemek son derece mantıklı. Meyvadan alacağınız tonlarca vitamin, mineral ve antioksidan da cabası…

Meyvalarda ne kadar fruktoz olduğunu meral ediyorsanız, aşağıdaki tabloya göz atın.

Meyva Porsiyon Fruktoz miktarı (gram)
Yeşil Limon 1 orta 0
Sarı Limon 1 orta 0.6
Erik 1 orta 1.2
Kayısı 1 orta 1.3
Prune 1 medium 1.2
Apricot 1 medium 1.3
Hurma 1 orta 2.6
Kavun 1 küçük kavunun 1/8 dilimi 2.8
Ahududu 1 bardak (200 gr) 3.0
Mandalina 1 orta 3.4
Kivi 1 orta 3.4
Karadut 1 bardak(200 gr) 3.5
Kiraz 10 3.8
Çilek 1 bardak (200 gr) 3.8
Vişne 1 bardak (200 gr) 4.0
Ananas 1 dilim 4.0
Greyfrut 1/2 orta 4.3
Portakal 1 orta 6.1
Nektarin 1 orta 5.4
Meyva Porsiyon Fruktoz miktarı (gram)
Şeftali 1 orta 5.9
Muz 1 orta 7.1
Elma 1 orta 9.5
Cennet meyvası 1 orta 10.6
Karpuz 1/16 karpuz dilimi 11.3
Armut 1 orta 11.8
Kuru Üzüm 1 kahve fincanı 12.3
Üzüm 1 bardak (200 gr) 12.4
Mango 1/2 16.2
Kuru kayısı 1 bardak (200 gr) 16.4
Kuru incir 1 bardak (200 gr) 23
Advertisements

Leave a comment

Filed under kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, şeker ve fruktoz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s