Tiroit – Bromit Problemi

Tiroidi duymuştuk da, bromit de nerden çıktı demeyin! Kafiyeli olmalarını bir yana bırakırsak, “Tiroit ve Bromit” ikilisinin bir arada bulunması sağlık için ciddi tehlike arzediyor…

Bromit, içinde brom elementini bulunduran kimyasal bir maddedir. 19 ve 20. yüzyılın başlarında bromit içeren kimyasal maddeler yatıştırıcı olarak kullanılırdı. Ancak insan sağlığı üzerindeki kronik toksik etkileri nedeniyle bu kullanımına son verildi. Ancak bromit halen pek çok ambalaj maddesinin yapımında, plastiklerde, yiyecek katkı maddelerinde yaygın olarak kullanılmakta. Bromit maddesi, vücudun hormon salgılamakla görevli endokrin bezlerine, özellikle tiroit bezine zarar vermesi nedeniyle insan sağlığını tehdit  ediyor.

Sağlıklı oranlarda tiroit hormonunun salgılanması, tiroit bezlerinde yeterli miktarda iyot minerali bulunmasına bağlıdır. Sorun şu ki, bromit maddesinin gereğinden fazla bulunduğu hücre ortamlarında bromit,  tiroit bezlerinde iyodun yerini alarak, tiroit hormonunun yapılmasına engel olur. Bu da “hipotiroidizm”  denilen tiroit hormon eksikliğine neden olur.

İyot minerali, başta tiroit bezi olmak üzere vücudun pek çok doku ve hücre yapısı için elzemdir. İyot eksikliğinin, bazı kanser türleri de dahil olmak üzere pek çok hastalıkla ilgili olduğu bilinmekte. Araştırmalar, iyot yetersizliğinin guatr hastalığından kabızlığa kadar geniş bir spektrumda hastalığa neden olabileceğini gösteriyor.

Bromit pek çok formda bulunur. “Methyl bromit”, özellikle çilekler üzerinde kullanılan yaygın bir tarım ilacıdır. Bromit katılmış sıvı yağlar, meyva sularındaki aroma moleküllerinin içecekten ayrışmaması için, meyva sularına konulur. Bromit ilave edilmediği takdirde, aroma molekülleri ambalajın iç kısmına yapışarak, içilen meyva suyundan ayrışırlar. Aromasız meyva suyu içmenin şekerli su içmekten farkı olmayacağını farkeden üreticiler de, bromit katılmış katkı maddeleriyle bu duruma çare buluyorlar. Bromit aynı zamanda ambalajlanmış pek çok unlu mamüle de katılmakta.

Bromitin yaygın olarak bulunduğu yerler:

 • Tarım ilaçları (özellikle çilekte)
 • Bilgisayar yapımında kullanılan plastiklerde ve arabaların plastik döşemelerinde
 • Unlu mamüllerde (potasyum bromide)
 • Meyva sularında (BVO adı verilen katkı maddesi)
 • Bazı burun spreylerinde ve ilaçlarda (Atrovent inhaler, Atrovent burun spreyi, Pro-Banthine )
 • Bazı kumaş, yatak, halı ve döşeme maddelerine “yanmaz” özelliği veren maddelerde
 • Yüzme havuzu ve jakuzilere katılan bazı dezanfektan maddelerde

Bromit’in sağlığa zararı nedir?

Vücuda gereğinden fazla bromit girdiğinde bromit, iyot mineralini etkisiz hale getirerek; göğüs kanseri, tiroit kanseri, rahim ve prostat kanserine neden olur. Bunun yanısıra, bromit toksik etkisi nedeniyle merkezi sinir sisteminde akut paranoya gibi önemli sorunlara da yol açar. 1920 ve 1960 yılları arasında Amerikan hastanelerine kabul edilen akut paranoyak şizofreni hastalarının, bromit zehirlenmesine uğradıkları tahmin edilmekte.

Psikolojik bozuklukların yanısıra, bromit zehirlenmesi aşağıdaki şekillerde de kendini gösterebilir:

 • Cilt alerjileri ve ciddi sivilce sorunları
 • İştah azalması ve karın ağrısı
 • Aşırı yorgunluk
 • Ağızda metalik tat
 • Kalp atışında düzensizlikler

Ekmekteki bromit!!!

Dışarda her yediğiniz hamburger ekmeğinde, ambalajlanmış ekmeklerde “potasyum bromit” adı altında katkı maddesi bulunur. Bu madde, ekmek hamurlarına o çok meşhur “ağızda dağılan” özelliğini kazandırır. Bu madde, bir nevi saç kreminin saçlarınızı yumuşatması gibi, ekmek hamurlarını yumuşatır.

Bromit aynı zamanda bazı diş macunlarına ve ağız çalkalamada kullanılan antiseptic ürünlerine de konulur. Bu ürünleri kullanan kişilerde diş eti kanaması olduğu görülmüştür.

Meyva sularındaki bromit!!!

Bromit “Sodyum bromit” formunda, bazı meyva sularına da konuluyor. Amaç, meyva suyundaki aromaların ayrışmasını önlemek. 2004 yılında Coca Cola firması “Dasani” markalı şişe sularını bu nedenle piyasadan çekti, ancak bromit katılmış içecekler halen satılıyor.

Yeterli sodyum bromit ihtiyacınızı meyva suyundan karşılayamadıysanız üzülmeyin, çünkü bromit pek saç bakım ürününe, saç boyalarına ve kozmetik ürünlerine de konuluyor.

Bitmedi!!! Arabanıza her oturduğunuzda bilinki, arabanızın koltuğunda, kol yaslama panellerinde ve diğer plastik parçalarda da bromit kullanılıyor. Sağım solum bromit!

Bromit’in yiyecek katkı maddesi olarak besinlerde kullanılmasına İngiltere 1990 yılında, Kanada da 1994 yılında son verdi. Ancak diğer ülkeler, özellikle Amerika bu konuda son derece kaygısız davranıyor.

Bromit maddesi iyot eksikliğine neden olması nedeniyle, ciddi bir sağlık problemi yaratmakta. İyotlu tuz tüketiminin azalması, yetersiz yumurta, balık ve deniz ürünleri tüketimi ve iyottan yoksun tarım toprakları nedeniyle, 1950 ve 1990 yılları arasında Amerikan halkının % 50’sinde iyot eksikliği görüldüğü söyleniyor.

Japonya’da ise durum tersine işliyor. Yüksek miktarda deniz ürünü tüketimi nedeniyle Japonların % 89 daha fazla oranda iyot tükettikleri, bu nedenle kanser hastalıklarının bu ülkede düşük seyrettiği düşünülüyor.

Bromit ve tiroit ilişkisi

Tiroit bezinin yeterli miktarda tiroit hormonu salgılaması, vücutta yeterli miktarda iyot olmaksızın gerçekleşemez. Bromit maddesi, iyotla rekabete girerek, tiroit bezinin yetersiz miktarda tiroit hormonu salgılamasına neden olur. Bu da “hipotiroit”  denilen ciddi metabolik hastalığa neden olur. Yeterli oranda tiroit hormonu salgılayamayan kişilerde, soğuğa karşı dayanıksızlık, depresyon, güçsüz bağışıklık sistemi ve yağ metabolizmasındaki bozukluklar nedeniyle aşırı şişmanlık ortaya çıkar. İyot eksikliği tiroit hastalığının tek nedeni olmasa bile, yeterli iyot tüketimi ve bromit içeren besin maddelerinden uzaklaşmak suretiyle kolaylıkla düzeltilebilir.

Bromit’den uzaklaşmak demek, ne yazıkki günümüzde hava kirliliğinden uzaklaşmak gibi bir şey olsa da, aşağıdaki konularda dikkatli olduğunuz takdirde fazla sorun yaşamayacaksınız:

 • Mümkün olduğu kadar organik ürünler tüketin. (özellikle çilek)
 • Plastik şişelerde su, içecek ya da besin maddesi muhafaza etmekten kaçının.
 • Ambalajlanmış ekmek tüketmekten kaçının. Ya da içinde bromit bulunmayan ekmekler alın.
 • Kutu meyva suları ve kolalı içecek tüketimini ciddi anlamda azaltın.
 • Kozmetik ürünlerin içinde bromit maddesinin olmamasına dikkat edin. Vücudunuza sürdüğünüz her şeyin, deri altına nüfuz ettiğini unutmayın.
 • Arabanıza biner binmez, camları açarak içerde birikmiş bromitten kurtulun. Özellikle sıcak yaz aylarında bunu yapmayı hatırlamanız gerekiyor, çünkü yüksek ısıda plastik maddelerdeki bromit maddesi ayrışarak havaya karışıyor.

Advertisements

Leave a comment

Filed under hormonlar, kronik hastalıklar, vitamin/mineraller

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s