Bir Varmış, Bir Yokmuş…Bir Badem Varmış

Badem tüketiminin kilo verimi üzerine olan etkisini araştıran bir deney sonucu gösterdiki, badem içeren düşük kalorili bir diyetle beslenen kişilerin kilo vermede daha başarılı olmalarının yanısıra; badem tüketimi kan basıncını düzenlemekte ve kalp hastalığı riskini önemli oranda azaltmakta.

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, günde 1 avuç badem tüketmek günde 1 dilim kepekli ekmek tüketmekten daha çok işe yarar. Düzenli badem tüketimi, istenen kiloda almayı da kolaylaştırır. Ancak 1 avuç bademin 160 kalori olduğu unutmamakta fayda var. Bir oturuşta televizyon karşısında 1 kase bademi mideye indirmek şişmanlamaktan başka bir işe yaramayacaktır!

Bademi sağlık için bu kadar önemli yapan şey nedir?

Badem, kalp sağlığı için son derece faydalı “tekli doymamış yağ asitleri” içerir. E vitamini yönünden zengin olmasının yanısıra, yüksek oranda magnezyum, potasyum, kalsiyum,selenyum, manganez, protein ve lif içerir.

Badem tüketiminin kalp sağlığı ve kolesterol üzerindeki olumlu etkilerini gösteren pek çok araştırma bulunmakta. Badem aynı zamanda kabuğunda barındırdığı antioksidan maddeler “phenol, flavanaoid, phenolic asit” nedeniyle de, pek çok sebzeyle yarışıyor. Örneğin 1 avuç bademin içindeki antioksidan madde oranı, 1 su bardağı yeşil çay ya da buharda pişmiş 1 su bardağı brokoliyle eşdeğer.

Badem tüketiminin  aynı zamanda vücut hücrelerinin insülin hormonuna olan hassasiyetini arttırması nedeniyle, şeker hastalığına karşı koruduğu ve bağışıklık sistemini desteklediği biliniyor.

Badem yemeye başlamak için bundan daha fazla habere gerek varmı?

Advertisements

Leave a comment

Filed under mucizevi besinler, obezite

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s