Aspartam’lasak damı içsek, Aspartam’lamasak damı içsek?

Bir zamanlar….aspartam, Amerika’nın güvenlik örgütü Pentagon tarafından “biyokimyasal savaş maddesi” olarak tanımlanıyordu. Şimdilerde aspartam, yapay tatlandırıcıyla desteklenmiş kolalar, meyva suları, sakızlar, diyabetik ürünler, kahvaltı gevrekleri, reçeller, vitamin tabletleri ve pek çok ilacın içinde bulunuyor.

Diyet kolaya bağımlılık geliştiren Amerika’lı bir anne, aspartamın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini öğrendikten sonra fareler üzerinde bir deney yapmaya karar verdi. Victoria İnness, 108 fareyi 2 yıl 8 ay boyunca diyet kola’yla besledi. Deneyin sonunda gördü ki, aspartam içeren diyet kola farelerin % 37’sinde tümör oluşturdu.

Aspartamın sağlık üzerinde yarattığı ciddi etkiler üzerine yazılmış tonlarca makale ve kitap bulunmasına rağmen, bu maddeyle tatlandırılmış yaklaşık 6000 besin maddesi/içeceğin market raflarında yer alıyor olması inanılmaz.

Pek çok ad altında piyasada bulunan aspartam (Nutrasweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure, Canderel) diyet kolalarda, meyva sularında, aromalı sularda, sakızlarda, tatlandırıcı tabletlerde, diyet ve diyabetik ürünlerde, vitamin tabletlerinde, ilaçlarda, kahvaltı gevreklerinde, diyet reçel ve şekerlemelerde bulunuyor.

FDA’nin aspartam hakkında yayınladığı deklerasyona göre, aspartam tüketimi aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

 • Tümör oluşumu
 • Göz hastalıkları
 • Kısmi felç
 • Kafa ve boyunda spazm
 • Denge kurmada bozukluklar
 • Cilt problemleri
 • Obezite
 • Genetik hasar ve doğum hasarları
 • Hipotiroidizm
 • Depresyon
 • ADHD
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Alzheimer’s
 • Lupus

Peki neden aspartamın bu etkileri medyada/toplumda duyulmuyor?

Aspartamın sağlık üzerinde yarattığı hasarlar uzun vadede ortaya çıkıyor. Yukarıdaki önemli hastalıklardan  biri ortaya çıkmaya başladığında da, aspartamın bunların ne kadarından sorumlu olduğunu ayrıştırmak neredeyse imkansız. Farelerdeki gibi bir deneyin insanlar üzerinde yapılması mümkün olmadığı için de, medyada aspartam kaynaklı haberlerin uçak kazaları gibi anons edilmeyeceği aşikar.

Peki aspartamın piyasaya sürülmesine nasıl izin veriliyor?

Aspartam 1975 yılında labaratuvarda keşfedildikten sonraki 10 yıl boyunca, FDA bu maddenin kullanımını 10 yıl boyunca yasakladı. 1980’li yılların başından itibaren, pek çok kimya ve ilaç firmasının Amerikan hükümeti üzerindeki lobi ve baskıları sayesinde (buna Amerikan Diyet Organizasyonuna verilen rüşvetleri de dahil edersek), aspartame piyasaya çıktı. Aspartam üzerine yapılan yüzlerce deney sonucunun, aspartam üreticileri lehine manipüle edilmesi de cabası.

Şu anda aspartam sınıfındaki yapay tatlandırıcılar, yaygın olarak “obezite” sorununun çaresi olarak gösteriliyor. Kalorisiz bir içecek ya da yiyeceğin, obeziteyi frenleyeceği iddia ediliyor. Düz mantık değil mi? Ama kimse yapay tatlandırıcıların beynin “iştah kontrol merkezini etkisiz hale getirdiğinden” bahsetmiyor. Çünkü bunun açıklaması basit değil. Topluma bunu anlatmak kolay değil. Karlı da değil…

Kahveye aspartam atmak daha kolay.
Advertisements

Leave a comment

Filed under yapay katkı maddeleri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s