Doğanın Doğal Depresyon İlaçları

“Depresyondayım….” demezmiyiz birbirimize her canımız sıkıldığında. Trafik canavarları yollarda cirit atar, patronun istekleri bir türlü bitmez, derdinizi anlattığınız herkes başka bir reçete sunar bayıla bayıla…ama psikologlara anlata anlata bitmez dertler. Zaten o kadar uzun boylu dinlemez hiçbir doktor çünkü antidepresant ilaç yazmak çok daha kolay hale geldi teknolojinin geldiği şu son noktada. Ama bu ilaçların yan etkilerinden bahsetmez hiç kimse. Bu ilaçların vücutta yarattıkları negatif yan etkiler o kadar çok ki, depresyona yol açmamak için bu konuya hiç girmemeyi tercih ediyorum:)

Depresyon sırasında, beyindeki “serotonin” ve “dopamine” adı verilen, beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasal maddeler azalır. Bilim camiası henüz, depresyonun mu bu maddelerin azalmasına neden olduğunu ya da bu kimyasal maddelerin mi depresyona yol açtığına karar veremiyor. Depresyon ilaçlarının yaptığı şey de, depresyon sırasında azalan bu beyin kimyasallarını ilaçlar yoluyla”geçici olarak” arttırmak.

Doğanın insan vücudunda oluşabilecek her türlü hasara karşı olduğu gibi, depresyona karşı da pek çok %100 doğal çözümü var. Ağza ilaç atmak kadar kolay olmasa da, belli başlı besin gruplarını mutfakta sıkça bulundurmak moralinizi düzeltebilir. Üstelik hiçbir yan etkiye maruz kalmadan…

*Balık yağı: Araştırma sonuçları gösteriyor ki, depresyon hastalıkları balık tüketiminin en az olduğu ülkelerde sıklıkla görülüyor. Balık yağındaki omega-3 yağ asitlerinin pek çok psikolojik rahatsızlığa iyi geldiği uzun zamandır biliniyor. Balık yemekten hoşlanmıyorsanız eğer, keten tohumu ve de ceviz de yüksek oranda omega-3 içerir.

*Kuru baklagiller: İçerdikleri yüksek “folik asit” nedeniyle, kuru baklagil tüketimi (kuru fasülye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek vs) beynin depresyona karşı korunmasına yardımcı olur. Folik asit, beynin mutluluk kimyasalları olan serotonin ve dopamin maddelerinin üretiminde yer alması nedeniyle önemlidir. Düşük folik asit oranının, depresyon riskini %42 oranında arttırdığı yapılan araştırmalarla tespit edildi.  Vücudumuz, sağlıklı beyin fonksiyonu için günde 400 mg. folik aside ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı aşağıdaki besinlerden karşılayabilirsiniz:

  • Yarım su bardağı nohut (140 mg. folik asit içerir)
  • Yarım su bardağı kırmızı mercimek (180 mg. folik asit içerir)
  • Yarım su bardağı kuru fasülye (136 mg. folik asit içerir)

*Çikolata: Canımız sıkıldığında çikolataya sarılmamızın iyi bir nedeni var. Çikolatadaki “phenylethylamine” ve “anandamine” maddeleri, beyin hücreleri üzerinde yatıştırıcı, yorgunluk giderici etkiler gösteriyor. Ayrıca içerdiği kafein maddesi nedeniyle de, çikolata beyin hücrelerini uyarır.

*Safran: Özellikle İran’da bu baharat depresyonun tedavisinde kullanılıyor. Safranın etkisi, antidepresan ilaç olan Tofranil ile yarışıyor. Ancak küçük bir ayrıntı…Safran oldukça pahalı bir baharat. 1 gram safran 10 dolara satılıyor!!!

*Turmerik: İçerdiği “curcumin” maddesi, beyindeki serotonin ve dopamin maddelerinin kontrol edilmesinde oldukça etkili. Bu maddenin Alzheimer hastalığına karşı koruduğu da biliniyor. Hint körisine sarı rengi veren bu baharat, safran yerine kullanılabilir.

*Ceviz: Yüksek oranda serotonin maddesi içermesi nedeniyle, depresyona karşı korur. Ceviz aynı zamanda omega-3 yağı açısından da zengin olması nedeniyle, morali sürekli yüksek tutar.

*Zencefil: İçerdiği “caffeic asit, melatonin ve quercetin” maddeleri nedeniyle, eski zamanlardan beri morali düzeltmek için kullanılır.

*Ayçiçeği çekirdeği: Antidepresan karşıtı madde olan “phenylalanine” maddesini yüksek oranda içerir. Yüksek oranda folik asit içermesi nedeniyle de depresyona karşı korur.

Advertisements

Leave a comment

Filed under hormonlar, kronik hastalıklar, mucizevi besinler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s