Yüksek Kan Şekeri ve Kalp Hastalığı

Yüksek kolesterol ve doymuş yağ tüketiminin kalp hastalığına yol açtığı herkes tarafından bilinse de, yüksek kan şekerinin eşit oranda risk teşkil ettiği nedense gözardı edilir. Üstelik kalp hastalığı riskine yakalanmak için şeker hastası olmanıza da gerek yok. Araştırma sonuçları gösteriyor ki, şeker hastalığı teşhisi konmamış bile olsanız, uzun süre yüksek oranda seyreden kan şekeri nedeniyle kalp hastalığına yakalanma riskiniz %50 artıyor.

♥Yüksek kan şekeri kalbi nasıl etkiler?

Kalp hastalıgı, kan şekeri normalden yüksek seyrettiğinde kan damarlarının tahrip olmasıyla beraber belirtilerini göstermeye başlar. Kan şekerinin yüksek olmasının yanısıra, hücrelerin de insülin hormonuna rezistans göstermesi bu durumu hızlandırır. İnsülin rezistansı nedeniyle, kanda dolaşan insülin hormonu seviyesi normalden yüksek olursa; insulin kan damarlarına yapışarak, damar çevresinde normal dışı kas hücreleri oluşturur. Bu da kan damarlarının yapışkan bir yapı almasına ve daralmasına neden olur.  Kalp sinirlerini besleyen kan damarlarının zarar görmesi nedeniyle kalpte ritim bozukluğu ortaya çıkmaya başlar.

Yüksek kan şekeri, kan damarlarının genetik yapısını ve içeriğindeki enzimlerin aktivitesini de değiştirir. Damar çevresi yapışkan bir yapı alarak, damar çevresinin esnek yapısı bozulur. Bu da, kan damarlarındaki basıncı arttırarak yüksek tansiyona neden olur.

Yüksek kan şekeri nedeniyle daralan ve zarar gören kan damarlarının beslediği sinirler de, yeterli kan akımı sağlanamaması nedeniyle tahribata uğrarlar. Şeker hastası kişilerin ayak ve bacaklarında hissiyat azalması oluşmasının nedeni budur. Böyle bir durumda bacaklarda ya da ayaklarda oluşabilecek herhangi bir kesik veya enfeksiyon çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Kalp sağlığı, kronik hastalıklar, şeker hastalığı, şeker ve fruktoz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s