Fırında Kızarmış Ürünler ve Patates Cipslerinin Ortak Noktası Nedir? “Kanser”

Süpermarket rafları arasında daha sağlıklı olduğunu düşündüğünüz “fırınlanmış” patates cipsi ya da grisini arıyorsanız, boşuna vakit kaybediyorsunuz demektir!

Yağda kızartılmış patates cipsleri damar tıkanıklığına neden olurken, fırınlanmış cipslerin de kanser içeren kimyasal maddeler içerdiği anlaşıldı!

Amerika’da yapılan araştırma sonuçlarına göre, fırınlanmış patates cipsleri daha az yağ içerse de, yüksek oranda kanser yapıcı madde olan “acrylamide” içeriyor. Bu madde aynı zamanda sinir sistemi üzerinde toksik etkiler de gösteriyor.

Bu madde, genel anlamda tüm yiyeceklerin fırınlanması sonucunda ortaya çıkıyor. Fırından çıkan ve üzeri kızarmış her yiyecek bu maddeyi içeriyor. Ancak bu madde en çok miktarda patates cipleri ve grisini dediğimiz kızarmış gevreklerde bulunuyor.

2005 yılında Kaliforniya eyaleti, fırınlanmış patates cipsi üreten firmalara kanser yapıcı bu madde hakkında tüketicileri bilgilendirmedikleri nedeniyle dava açtı. Firmalar, bu madde hakkında tüketiciyi haberdar etmeyi kabul etmediler ancak bu maddenin miktarını azaltacaklarını vaadettiler. Böylece ürün ambalajı üzerinde “kanser yapıcı madde” içerdiği uyarısı yapmaktan kurtuldular.

Fırınlanmış yiyeceklerde yüksek oranda bulunan bu kanser yapıcı madde, Birleşmiş Milletler Sağlık ve Tarım Organizasyonu ve Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından toplum sağlığına olan tehlikesi nedeniyle  yakın takip altına alındı. Ancak, üretici firmalar bu konuda cambazlık yapmaya devam ettikçe sorumluluk gene tüketiciye düşecek. Çünkü artık tüketicinin sağlığını korumak adına uyanmasının zamanı geldi de geçiyor…

Advertisements

Leave a comment

Filed under yapay katkı maddeleri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s